Szentandrások
Szentandrások itthon és határokon túl
Szentandrás nevű települések találkozói
Az ország hat, Szentandrás nevet viselő települése a hagyományteremtés gondolatával 1996-ban szervezte meg első ízben a „Szentandrások Találkozóját”, melynek házigazdája Jászszentandrás volt, s a további öt résztvevő község pedig Békésszentandrás, Rábaszentandrás, Tornaszentandrás, Nemesszentandrás, valamint Hernádszentandrás.
Az 1996. esztendőt követően minden év májusában vagy júniusában más-más Szentandrás látta vendégül testvértelepüléseit. Belső tényezők miatt az 1999. év maradt ki egyedül a találkozók történetéből, de ettől eltekintve folyamatos a kapcsolatok ápolása, további építése. Évről-évre népszerűbbé válik a két napos találkozó, melyen a közös testületi ülésen kívül számos kulturális programmal bővülnek az események, és fogalmazódnak meg közös célok, további – akár gazdasági természetű – együttműködések.
A 2006. évi találkozóra elkészült a hat Szentandrás közös zászlója, a 2012. évi találkozóra pedig a Szentandrások Címere is.
A jövő szempontjából példaértékű lehet továbbá, hogy a Kárpát-medencében található 14 Szentandrás nevű település már tett lépéseket egymás irányába, és megfogalmazódott a rendszeres találkozók, a kölcsönös együttműködés igénye.
A 2012. esztendőben Hernádszentandráson az összetartozás szimbólumaként került felavatásra a „Szentandrások a Kárpát-medencében” nevet viselő emlékmű, mely egy 7 méter magas tölgyfa oszlopon mind a 14 „Szentandrás” nevű települést külön táblán láttat, elhelyezkedésük irányába fordítva, a Hernádszentandrástól való távolságának feltüntetésével.
A határon túli Szentandrás nevű települések:
Románia: Biharszentandrás, Hunyadszentandrás, Mezőszentandrás, Temesszentandrás, Sajószentandrás
Szlovákia: Garamszentandrás, Lipótszentandrás
Ausztria: Mosonszentandrás
2018. május 11-12-én Hernádszentandrás adott otthont a XXII. Szentandrások Találkozójának, melynek részeként nyilvános koncertet adott Steve Taylor – Szabó pánsípművész 2018. május 11-én pénteken 17.00 órától a hernádszentandrási református templomban.
Az esemény másnapján a tartalmas programok mellett nem maradhatott el BioSzentandrás kertészetének és termékeinek bemutatkozása sem, mely márka az Abaúji térség, és az ország számára is egyaránt ismertté vált az utóbbi években.
Magyarországon a Szentandrások Találkozójához hasonló, komoly múltra visszatekintő együttműködések példát mutatva, érezhetően erősíthetik a közösségek fejlődését, kiemelt részei lehetnek térségünk és az országos kulturális kínálatnak egyaránt.
Jubileumi „Szentandrás-találkozó” Hernádszentandráson
polgármester